معماری
خانه > اخبار شهرستانها > اخبار فیروزکوه > اقتصاد مقاومتی و پرورش ماهی در روستا

اقتصاد مقاومتی و پرورش ماهی در روستا

پیش‌نمایش تغییرات

پرورش ماهی در استخرهای دومنظوره ذخیره آب کشاورزی اجرایی شد.
به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان فیروزکوه و در پی منویات مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی و روستا ، کلاس ترویجی پرورش ماهی در استخرهای دومنظوره ذخیره آب کشاورزی در جهت عمل به شعار اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل برگزار گردید.
در این جلسه که با همکاری بسیج اقشار شهر ارجمند برگزار شد مهندس کاردگر رئیس مرکز، از قوانین تغییر کاربری و احداث استخر دومنظوره و از مزایای پرورش ماهی الخصوص در استخرهای دومنظوره سخنانی ایراد نمودند.کارشناس شیلات شهرستان در این باره و جهت تشویق و ترغیب حضار به این امر ،از مزایای ماهی به عنوان غذای سلامتی و پرورش آن در استخرهای دومنظوره بدون تجهیزات جانبی و اضافی پرداخت.
زاهدی اضافه کرد استخرهای دومنظوره ،استخرهایی هستند که از قبل به منظور ذخیره آب کشاورزی ساخته شده اند و اصول فنی پرورش ماهی در این استخرها رعایت نشده ، ولی با تمهیداتی از قبیل اصلاح جزئی استخر ، نصب توری در ورودی و خروجی آب استخر ، می توان آنها را برای پرورش ماهی مهیا کرد . پرورش ماهی در استخرهای دومنظوره به دلیل عدم هزینه ساخت استخر و استفاده بهینه از آب برای کشاورزی و آبیاری باغات و محصولات زراعی، ترویج فرهنگ تولید و مصرف آبزیان در مناطق روستایی، کمک به اقتصاد خانوار و همچنین تولید گوشت حیوانی (ماهی) با کمترین هزینه مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود چون این آب دارای املاح و فضولات اضافه شده توسط ماهیان موجود در استخر بهورزی گردیده بسیاری از ریزمغذیات مورد نیاز نباتات را نیز دارا می‌باشد.
در پایان و در جمع بندی عنوان گردید به علت اینکه پرورش ماهی قزل آلا در این استخرها که از شرایط ویژه ای برخوردار است و امکان بروز مشکلات به دلیل غیر استاندارد بودن آنها و جود دارد باید به نکاتی از قبیل : کم کردن تراکم در واحد سطح استخرها و ذخیره سازی تعداد کمتری بچه ماهی د رواحد سطح و حجم استخر ،تمیز کردم مداوم و نظارت دقیق براستخر و غیره توجه زیادی نمود تا بتوان نتیجه مطلوبی از اجراین این پروژه گرفت.

منبع: روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان فیروزکوه

درباره ی عمران بندپی

همچنین ببینید

ضرورت حفظ و حراست از منطقه شکار ممنوع کاوه‌ده شهرستان فیروزکوه

هر طرف را که نگاه می‌کنیم دسته‌ای قوچ و میش‌ در حال حرکت هستند. هر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس