معماری
خانه > اخبار شهرستانها > اخبار فیروزکوه > جاذبه‌های گردشگری فیروزکوه

جاذبه‌های گردشگری فیروزکوه

جاذبه‌های طبیعی این منطقه، شهرستان فیروزکوه را در زمره مناطق خوش آب و هوای استان تهران قرارداده که به خصوص در فصل‌های گرم جاذب جمعیت شهرهای اطراف است. وجود طبیعت بکر و انواع جلوه‌های طبیعی همانند کوهستان پربرف در زمستان، دشت‌ها، رودخانه‌ها، تنگه‌ها، چشمه‌های آب معدنی و ۱۷۰ اثر تاریخی و فرهنگی و ۴۲ بقعه مبارکه شناسایی شده (که حدوداً ۷۰ اثر ملی به ثبت رسیده) این شهرستان را از سایر مناطق استان متمایز می‌نماید.

تنگه واشی همراه با حجاریهای دوره قاجاریه، آبشار زیبا و چمنزارهای وسیع، غار بورنیک، چشمه آب معدنی خمده، آب چمن حصاربن، حاشیه رودخانه حبله رود و منطقه شکار ممنوع کاوه ده از جاذبه‌های طبیعی شهرستان می‌باشد.

تنگه واشی

معروف‌ترین و پربازدیدترین جای دیدنی فیروزکوه تنگه واشی‌ست. تنگه واشی در ۱۵ کیلومتری شمال غربی فیروزکوه واقع شده و یکی از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران است.  از جذاب ترین قسمت‌های سفر به این تنگه، راه رفتن در رودخانه ایست که در بین یک کوه سنگی‌ واقع شده. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه قرار دارد.

مسیر دسترسی: برای رفتن به تنگه واشی در کیلومتری ۲ جاده فیروزکوه-تهران، بعد از ورود به یک جاده فرعی و طی حدود ۹ کیلومتر به روستای جلیزجند می‌رسید. این روستا در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب زمینی و باغات مختلف قرار دارد. بعد از گذشتن از روستا و حدود ۴ کیلومتر در جاده‌ای که بین دشت و در کنار جوی‌های پر از آب زلال، احداث شده، محل پیاده‌روی تنگه ساوشی شروع می‌شود. بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرار گرفته که حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد.

غار بورنیک

چشمه آب معدنی خمده

یکی از جاهای پرطرفدار در فیروزکوه، چشمه آب معدنی خمده است. این چشمه آب معدنی در ۵ کیلومتری جاده فیروزکوه-زرین دشت قرار دارد و استخری‌ست در میان سنگ‌ها. با دیواری که دور این چشمه کشیده‌اند زنان و مردان در ساعت‌های مختلف میتوانند در آب خنکش شنا کنند. برخی معتقدند آب این چشمه برای دردهای مفصلی و کلیوی و همچنین امراض پوستی مناسب است.

مسیر دسترسی: از تهران به سمت فیروزکوه حرکت کنید. بعد از پردیس، بومهن و رودهن به فاصله ۱۰ کیلومتر از فیروزکوه سمت راست تابلو “زرین دشت” می‌بینید. از این مسیر حدود۱۰ کیلومتر به سمت جنوب بروید تا به یک فرعی خاکی برسید که تابلوی  قدیمی روستای خمده کنارش نصب شده. بعد از ۵ کیلومتر گذشتن از جاده خالی و عبور از پلی که روی رودخانه است، به چشمه آب معدنی خمده می‌رسید.

حاشیه رودخانه حبله رود

روستای لزور

روستای لزور

 این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال غربی فیروزکوه واقع شده و یکی از بکرترین و قشنگترین جاهای شهرستان محسوب می‌شود. در تابستان رودخانه‌های این روستا همچنان پرآب است و دشت‌ها و مراتع هم همچنان سرسبز. برای پیاده روی و گشت و گذار در لزور میتوان دو مسیر را رفت: یکی مسیر امامزاده خوشنام و دیگری جاده منتهی به منطقه لاسک. منطقه ارجمند هم یکی دیگر از جاهای دیدنی نزدیک اینجاست.

اگر به امامزاده رفتید بهتر است بدانید که آب چشمه‌اش بسیار گواراست.  اگر امامزاده را به سمت بالا بروید به آبشاری می‌رسید که در کناره‌اش میتوان قدری استراحت کرد.

جاده لاسک، جاده خاکی عریضی‌ست که تمام طول آن را با خودروی سواری می‌شود، رفت. درختان بلند سپیدار در دو طرف جاده، باغ‌های میوه و مزارع سرسبز کوهپایه‌ها، هوای خنک و سکوتش می‌تواند روزتان را بسازد. در انتهای جاده وارد تنگه‌ای می‌شوید که رودخانه فرح رود بینش جاری است.

دریاچه سد لزور

دریاچه لزوردریاچه لزور

یکی از بهترین دریاچه های اطراف تهران برای سفری یک روزه، دریاچه سد لزور است. دریاچه سد لزور یا سد سیاه رود در نزدیکی روستای لزور واقع شده. این دریاچه که در مرز استان تهران و مازندران قرار دارد، به معجز چشمه هم معروف است. عمق این دریاچه مثلثی شکل ۱۵ متر است.

مسیر دسترسی: باید از تهران به سمت جاده فیروزکوه بروید. حدود ۱۰ کیلومتر مانده به فیروزکوه، بعد از پمپ بنزین نمرود، یک سه‌ راهی معروف، به سه راهی لاسم در سمت چپتان وجود دارد که به سمت شمال و بخش ارجمند می‌رود. با قرار گرفتن در این جاده بعد از ۲۷ کیلومتر به ارجمند می‌رسید و در ادامه راه ۱۳ کیلومتر دیگر که بروید بعد از گذشتن از روستاهای شادمهن و اهنز در انتهای جاده به روستای لزور می‌رسید. تمام راه از سر جاده تا روستای لزور جاده آسفالته است. از تهران تا لزور ۲۰۰ کیلومتر راه در پیش دارید.

تنگه میشینه مرگ

تنگه میشینه مرگتنگه میشینه مرگ

میشینه مرگ که برخی به آن چهارمحال تهران هم می‌گویند یکی دیگر از جاهای دیدنی فیروزکوه است. در همین ابتدا باید بگوییم که اگر اهل پیاده روی سخت هستید باید رفتن به این چون مسیر دسترسی‌اش اصلا آسان نیست. چرا به آن میشینه مرگ می‌گویند؟ بخش اول یعنی میشینه به دلیل وجود تعدادی مجسمه میش در راه مخفی تا قله است و قسمت دوم یعنی مرگ، به دلیل وجود چشمه‌ای در نزدیکی قله است که آبش برای پرندگان مضر بوده و باعث مرگشان می‌شود.

مسیر دسترسی: رسیدن به روستای لزور به این معنی‌ست که شما با جاذبه‌های زیاد فاصله چندانی ندارید. نیم ساعت شروع مسیر از روستای لزور چندان سخت نیست. به تنگه‌ای کوهستانی با سنگ‌های بزرگ و همچنین رودخانۀ فرح رود که برسید، مسیر کمی سخت می‌شود. گذشتن از سنگ‌ها نیاز به کمی دقت دارد و در ادامه هر چه تنگه، تنگ‌تر می‌شود تعداد دفعاتی عبور شما از عرض رودخانه هم بیشتر می‌شود. آبشارهای متعدد کوتاهی در این مسیر قرار دارد اما برای عبور از یکی دو تای آنها احتیاج به کمی دست به سنگ شدن دارید. در برخی قسمت‌ها بایستی تا بالای زانو داخل آب شوید. انتهای تنگه یک آبشارقشنگ وجود دارد که باید از آن بالا بروید. حدود ۳-۴ ساعت (از ابتدای تنگه) به دشت دیگری می‌رسید که چشمه بسیار پر آبی در این دشت به نام معجزچشمه قرار دارد که بیشتر آب رودخانه را تامین می‌کند.

منطقه شکار ممنوع کاوه ده

آستان مقدس امامزاده اسماعیل (ع)

آستان مقدس امامزاده اسماعیل (ع) که این بنا در بافت قدیم شهر فیروزکوه و شمال قلعه تاریخی فیروزکوه (قلعه فیروز شاه) بر بالای آن قرار گرفته است. این بنا، مدفن امامزاده اسماعیل فرزند امام موسی بن جعفر (ع) و برادر امام رضا (ع) است. نقل شده که ایشان در سنین جوانی و به دنبال قیام شیعیان در طبرستان و استقرار حکومت سلسله زندیه در آن نواحی عازم این ولایت شد و در دیمه که نام قدیم شهر فیروزکوه است، سکونت گزید.

قلعه فیروز شاه

قلعه سرخ طرود

سرخ قلعه طرود، کاروانسرای گدوک و برجهای دیده بانی حاشیه رودخانه حبله رود را می توان از سایر جاذبه های مذهبی و تاریخی این شهرستان اشاره نمود.

کاروانسرای گدوک

دشت شقایق‌هاى وحشى سیمین دشت

دریاچه آهَنَک؛ جلوه ژئوتوریسم سیمین‌دشت در دل فیروزکوه

کوه‌های هزار رنگ روستاى حصاربن

درباره ی عمران بندپی

همچنین ببینید

مراسم تکریم و معارفه فرماندار شهرستان فیروزکوه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فیروزکوه، مراسم تکریم و معارفه مهندس مهدی یوسفی جمارانی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس