معماری
خانه > اخبار شهرستانها > اخبار فیروزکوه > گزارشی از وضعیت شهرستان فیروزکوه از زبان فرماندار

گزارشی از وضعیت شهرستان فیروزکوه از زبان فرماندار

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فیروزکوه ، مهندس طاهری فرماندار شهرستان در مصاحبه اختصاصی در خصوص وضعیت شهرستان فیروزکوه مواردی را بیان نمودند که در ذیل شرح آن را می خوانید.
شهرستان فیروزکوه شرقی ترین شهرستان استان تهران می باشد که با فاصله ۱۲۰ کیلومتری از مرکز تهران و دارای امتیازات ویژه در بحث صنایع خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران می باشد و این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و ارجمند و دو شهر فیروزکوه و ارجمند می باشد.
فیروزکوه نقطه ارتباطی سه استان بزرگ و مهم کشور از جمله مازندران ، تهران و سمنان می باشد و از نظر آب و هوا جزو دهمین شهر خوش آب و هوای دنیاست.
وسعت شهرستان فیروزکوه حدود ۲۵۵۰ کیلومتر مربع است که می توان گفت وسیعترین شهرستان استان تهران می باشد. ۷۵۰۰۰هکتار منطقه حفاظت شده در حوزه محیط زیست که حدود ۷۰ تا ۸۰ نوع گونه جانوری کمیاب در آن زیست دارند که بعضی از این گونه های جانوری  فقط در دشت های این شهرستان یافت می شوند ، شغل بیشتر مردم این شهرستان کشاورزی و دامداری است.
شهرستان فیروزکوه دارای مناطق بکر و دست نخورده و بسیار زیبایی می باشد که می توان با برنامه ریزی درست از این مناطق به عنوان مناطق گردشگری بهرمند شد. فیروزکوه دارای چشمه ها، تنگه ها ، رودخانه های پر آب و مناطق بسیار زیبا می باشد.
در خصوص امنیت نیز شهرستان فیروزکوه بحمداله به صورت صد در صد امنیت این شهرستان تامین شده است و بزه های اجتماعی ، مواد مخدر ، سرقت و موارد مشابه در این شهرستان صفر می باشد که به عنوان امن ترین شهرستان استان تهران محسوب می گردد.
مهمترین موضوعات پیگیری شده در زمان حضور بنده نیز حول سه مقوله مهم گردشگری ، کشاورزی و صنعت می باشد.

 پروژه ها ، اعتبارات و کارهای انجام شده دوران مدیریت خود را عنوان نمایید؟
در گذشته اداره میراث فرهنگی و گردشگری در مجموعه شهرستان ما دایر نبوده و فقط به عنوان نمایندگی فعالیت می نموده است که بحمداله بعد از حضور بنده و با پیگیری های فراوان توانستیم اداره میراث فرهنگی و گردشگری را دایر نمائیم ولی در حال حاضر با مشکلات اولیه از جمله کمبود نیروی انسانی برای این اداره مواجه هستیم که در حال پیگیری  می باشد.  با این حال به علت حضور چشمگیر گردشگران در تمام فصول سال در این شهرستان و علی الخصوص شش ماهه اول سال و به جهت مدیریت و استفاده از حضور گردشگران با برگزاری جلسات مکرر مدیریت مناطق گردشگری را با همکاری بخشداران و دهیاران ساماندهی کردیم و توانستیم با توجه به عدم زیر ساخت های مناسب و اعتبارات کافی رضایت نسبی مردم و توریست های محترم را داشته باشیم.
در بحث جذب سرمایه گذار هم کارهای مهمی صورت گرفته و با برگزاری جلسات مهم و مستمر فضا برای جذب سرمایه گذاران تقریبا مساعد و فراهم شده است به طوری که در حال حاضر سرمایه گذارانی با سرمایه هایی بالغ بر بالغ بر ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومانی مشغول به فعالیت می باشند و در حال رایزنی جذب دیگر سرمایه گذاران هستیم.
در زمینه گردشگری ضمن جذب اعتباراتی جهت ساماندهی مناطق گردشگری و تحویل به بخش های خصوصی جهت سرمایه گذاری در حال ساماندهی این مناطق می باشیم و اگر این مهم با توجه به برنامه ریزی های انجام شده به نتیجه مورد نظر برسد شاهد شکوفایی چشمگیری در این شهرستان می باشیم. حضور گردشگر و توریستهای داخلی و خارجی بسیار مهم و باعث پیشرفت در هر شهری می باشد و ما باید از این پتانسیل بسیار بالای شهرستان در این زمینه بهترین بهره را ببریم. شهرستان فیروزکوه با توجه به پتانسیل های بالا در زمینه گردشگری می تواند به عنوان قطب گردشگری کشور محسوب گردد.
در مقوله کشاورزی نیز با پیگیری ها و برگزاری جلسات بسیار خوب و میدانی در روستاها و شهرستان توانستیم بسیاری از زمینهای بایر را زیر کشت برده و بهره برداری کنیم و با مدیریت در مصرف آب به صورت تخصیص اعتبارات چند میلیاردی جهت آبیاری های نوین و یکپارچه صرفه جویی و بهره وری بسیار بالایی داشته باشیم. به طوریکه سال گذشته بالای ۱۵۰۰ هکتار در زمینه آبیاری قطره ای بهره برداری کردیم و همچنین در بحث صنایع تبدیلی نیز  توانستیم با حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران و کشاورزان در تولید گل محمدی و اسانس گیری به طور مستقیم در شهرستان بهره مند شویم و در حال حاضر حدود ۴۰۰ هکتار کشت گل محمدی در حال انجام است و کارخانه تبدیل گل محمدی به اسانس و گلاب با ظرفیت خوبی  مشغول  به کار می باشد که طی این دو سال افتتاح شده است.
لازم به ذکر است که تولید گل محمدی در این شهرستان به طور کاملا صد در صد ارگانیک بوده و از استانداردهای موجود نیز بالاتر قرار گرفته است که این شهرستان را به عنوان شهرستان پایلوت کشت گل محمدی ارگانیک در کشور قرار داده است.
در بحث کشت سیب زمینی پتانسیل بسیار خوبی در شهرستان داریم و در حال حاضر در حال آماده سازی صنایع تبدیلی در این حوزه هستیم و انشااله در آینده نزدیک فراهم خواهد گردید. همچنین در تولید گردو و انار شهرستان فیروزکوه دارای بهترین نوع این محصولات می باشد ولی در حال حاضر به صورت محدود تولید می گردد و در حال پیگیری و کشت چندین هکتاری این محصولات به صورت تجمیعی هستیم.
در بحث کشت گلخانه ای سهمیه شهرستان فیروزکوه در سال گذشته ۳۰ هکتار بوده که به نتیجه رسیده و امسال نیز۵۰ هکتار می باشد که در حال پیگیری هستیم. شهرستان فیروزکوه برای اولین بار در سال گذشته در فصل سرد زمستان توانست با کشت های گلخانه ای میوه هایی با کیفیت بسیار بالا تولید و  مستقیماً جهت عرضه صادر کند.
امیدواریم بتوانیم در عرض دو تا سه سال آینده با برنامه ریزی و جذب اعتبارات کافی زمینه آبیاری قطره ای تمامی زمین های کشاورزی و باغات شهرستان را فراهم نموده و در مصرف آب و بهره وری تولیدات محصولات  شهرستان اقدام نمائیم.
در  بخش صنعت و معدن در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) در خصوص اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال با برگزاری جلسات مکرر توانستیم کارخانه ها و کارگاه های تعطیل شده و نیمه فعال را به طور کامل فعال نمائیم که تا الان حدود ۱۰ کارگاه و کارخانه نیمه فعال و تعطیل شروع بکار نمودند و در حال پیگیری و جذب اعتبار و حمایت از کارخانه های دیگر می باشیم که انشاله بتوانیم تمامی صنایع شهرستان را به طور کامل به چرخه تولید بازگردانیم . درشهرستان فیروزکوه برای جذب کارخانه هایی  که می توانند خارج از  شعاع ۱۲۰ کیلومتری کار انجام دهند در استان برنامه ریزی شده و نشست های در این زمینه داشتیم تا صنایعی که کمتر آلودگی زیست محیطی دارند و کم آب بر هستند و اینکه بتوانند در بالای شعاع ۱۲۰ کیلومتری کار انجام دهند را به سمت این شهرستان گسیل دهیم.
شهرک صنعتی قدیم در این شهرستان با وسعتی حدود ۲۰۰ هکتار  در حال فعالیت می باشد که از آن مجموعه بخشی از فضا بلا استفاده می باشد که در حال واگذاری آن هستیم.
۴۲۰ هکتار زمین جدید همراه با خیابان کشی و فضاسازی در این خصوص در نظر گرفته شده که جهت فعالیت  و استقرار کارخانجات درخارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتری به جد پیگیر هستیم و به قطع و یقین در آینده ی نه چندان دور این فضا هم در شهرستان مملو از کارخانه ها و صنایع می گردد.

مهمترین مشکلات شهرستان کدامند؟
در بخش های مختلف می توان این مسأله را بررسی کرد:

در بخش گردشگری باید متولی امر که اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان می باشد پای کار بیاید و زیرساخت ها را آماده کند و اگر زیرساخت ها در این بخش آماده شود می تواند با جذب توریست های خارجی برای کشور ارز آوری داشته باشد ، فضاهای گردشگری و بکر و ویژه ای که در شهرستان وجود دارد بسیار جذاب می باشد که می تواند توریست های خارجی را جذب کند و به ضعف در این خصوص باید توجه شود.
مشکل بعدی این شهرستان در حوزه راه  میباشد. در این خصوص با توجه به  صعب العبور بودن مسیرها در فصول سرد سال که مشکلات تردد  و تصادفات منجربه فوت بسیار از هم میهنان عزیزمان را داشته است نیازمند اصلاحاتی در این زمینه می باشد.
در خصوص تخصیص آب که یکی دیگر از مشکلات شهرستان می باشد علی رغم منابع آبی فراوان از جمله چشمه سارها و رودخانه های پرآب و به طور ویژه سد مخزنی نمرود که در منطقه سله بن از توابع بخش ارجمند فیروزکوه احداث شده است متاسفانه کل آب تخصیصی این سد به شهرستان گرمسار اختصاص داده شده است و با توجه به  دشت ها و زمین های بسیار خوب و حاصلخیزی که در این شهرستان وجود دارد حجم آب تخصیص یافته بسیار کم می باشد البته با پیگیری های فراوان استانی و کشوری در حال اخذ مجوز افزایش تخصیص آب برای شهرستان هستیم.

دولت تدبیر و امید را چگونه ارزیابی می کنید؟
یکی از ویژگی های دولت تدبیر و امید، نظام مند بودن و با برنامه ریزی درست حرکت کردن می باشد. رصد مدیران و مسئولان در هر پست و سمتی به صورت روزانه و دریافت گزارشات مستمر و به تفکیک موضوع از برنامه های بسیار خوب این دولت می باشد. که به صورت عامیانه میتوان گفت هیچ مسئولی در این دولت آرامش خاطری بابت کارهای روزانه کشوری و استانی و شهرستانی ندارد و مدام به فکر انجام کارها و پیشرفت امورات و به نتیجه رسیدن می باشند. مهار تورم افسار گسیخته در سالهای گذشته و ثبات قیمت بازار در همه زمینه ها از ویژگی های مهم دولت تدبیر و امید می باشد. استفاده از وزراء و مدیران ارشد با تجربه و مرتبط به تحصیلات عالیه آنان که فضای کشور را آرام نموده است. تبعیت از فرمایشات مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) در همه زمینه ها ، ایجاد بستر سازی مناسب با حفظ شأن جمهوری اسلامی ایران در سطح دنیا ، ایجاد روابط دوستانه و علمی و منطقی با کشورهای دنیا و دیگر موارد مشابه که الحق و الانصاف بسیار موفق بوده است. جذب سرمایه گذاران خارجی ، جذب توریست های خارجی به کشور و به راه انداختن چرخه از کار افتاده صنایع و خیلی از موارد دیگر که توانستند نام جمهوری اسلامی ایران را در جهان به جایگاه اصلی خود برگردانند.

درباره ی عمران بندپی

همچنین ببینید

ضرورت حفظ و حراست از منطقه شکار ممنوع کاوه‌ده شهرستان فیروزکوه

هر طرف را که نگاه می‌کنیم دسته‌ای قوچ و میش‌ در حال حرکت هستند. هر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس