معماری
خانه > اقتصاد و تجارت > برداشت گیاه مرتعی باریجه در سطح ۲هزار هکتار از مراتع استان تهران

برداشت گیاه مرتعی باریجه در سطح ۲هزار هکتار از مراتع استان تهران

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: برداشت گیاه مرتعی باریجه در سطح ۲ هزار هکتار از مراتع استان تهران به پایان رسید و نسبت به سال گذشته از رشد ۶ برابری برخوردار شد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: برداشت گیاه مرتعی باریجه در سطح ۲ هزار هکتار از مراتع استان تهران به پایان رسید و نسبت به سال گذشته از رشد ۶ برابری برخوردار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران قاسم حقانی بهره برداری از گیاه باریجه را یکی از مصداق های اجرای طرح های مرتعداری چندمنظوره (تلفیقی) در مراتع استان دانست و افزود: با توجه به اقدامات و تمهیدات لازم در زمینه تهیه و اجرای طرح های مرتعداری چندمنظوره امسال حدود ۱۸ هزار کیلوگرم صمغ این محصول از سطح مراتع استان جمع آوری شد.

 

وی اظهار داشت : گیاه باریجه یکی از گیاهان مهم دارویی و صنعتی است که صمغ حاصل از آن جزو فرآورده های فرعی مرتعی محسوب شده که علاوه بر نقش مؤثر در سلامت جامعه و ایجاد اشتغال ، در رشد صادرات غیرنفتی نیز نقش بسزایی دارد که این اقدام گامی مهم در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در بخش منابع طبیعی به شمار می‌آید.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران تهیه و اجرای طرحهای مرتعداری چند منظوره را بعنوان بهترین راهکار در خصوص بهره‌برداری اصولی و بهینه از مراتع و استمرار و تداوم در تولید برشمرد و خاطر نشان کرد: از آنجائی که اکوسیستم رویشگاهی این گیاه خاص و حساس است به منظور بهره‌برداری پایدار و همچنین حفظ، حمایت و احیای پایه‌های آن لازم است بهره برداری و برداشت از صمغ این گیاه مرتعی تحت نظارت و در قالب طرح‌های مطالعاتی – اجرایی انجام شود تا ضمن جلوگیری از انقراض این گیاه ارزشمند بتوان از رویش سالانه آن بهره‌برداری مستمر کرد.

عمده رویشگاه های این گیاه در استانهای خراسان، فارس، تهران، سمنان و زنجان می‌باشد که در استان تهران با توجه به شرایط اقلیمی مناسب عمده برداشت این گیاه در شهرستانهای فیروزکوه و شمیرانات صورت پذیرفته است.

درباره ی عمران بندپی

همچنین ببینید

جلسه بررسی راهکارها و مشکلات حمل و نقل سیمان شهرستان فیروزکوه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فیروزکوه، جلسه بررسی راهکارها و مشکلات حمل و نقل سیمان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس