معماری
خانه > مقالات > لعاب‌های سرامیکی و کاربرد آنها

لعاب‌های سرامیکی و کاربرد آنها

لعاب قشرنازک شیشه‌ای یا شیشه مانند است که (در فرآیند لعابکاری) بر سطوح بعضی اجسام سرامیکی پوشش داده می‌شود. ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی لعاب را که پودر بسیار نرمی است به وسیله‌ای روی جسم مورد نظر لعابکاری می‌کنند و سپس می‌پزند. لعاب، تمام سطح جسم سرامیکی را کاملاً به صورت یک پوشش نازک می‌پوشاند. لعاب همیشه در دمای کمتری نسبت به بدنه‌های سرامیک،به حالت خمیری و مذاب در می‌آید، یعنی نقطه‌ی خمیری پایین‌تری دارد.


لعاب در بدنه های سرامیکی

۱تعریف لعاب

 

لعاب قشرنازک شیشه‌ای یا شیشه مانند است که (در فرآیند لعابکاری) بر سطوح بعضی اجسام سرامیکی پوشش داده می‌شود. ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی لعاب را که پودر بسیار نرمی است به وسیله‌ای روی جسم مورد نظر لعابکاری می‌کنند و سپس می‌پزند. لعاب، تمام سطح جسم سرامیکی را کاملاً به صورت یک پوشش نازک می‌پوشاند. لعاب همیشه در دمای کمتری نسبت به بدنه‌های سرامیک،به حالت خمیری و مذاب در می‌آید، یعنی نقطه‌ی خمیری پایین‌تری دارد.

 

۱-۱اهداف لعابکاری

به طورکلی بدنه‌های سرامیکی دارای تخلخل هستند. این بدنه‌ها در مقابل عوامل شیمیایی و تخریبی محیطی مقاومت کمتری دارند. و رفته رفته براساس وجود این عوامل تخریب می‌شوند. از این رو وجود لعاب مناسب بر روی بدنه می‌تواند سرامیک را در مقابل عوامل شیمیایی و مکانیکی حفظ کرده و از خوردگی جلوگیری کند.

لعابکاری جسم سرامیک موجب تراکم، سختی، صیقلی شدن و رنگی شدن آن می‌شود. ضمناً با متراکم شدن بدنه، امکان نفوذ مایعات و گازها به داخل بافت بدنه کم می‌شود و بنابراین بدنه تخریب نمی‌گردد.

نمونه کاشی لعاب خورده

 

۲تقسیم‌بندی لعاب‌ها 

لعاب‌ها را براساس عوامل و ویژگی‌های متنوعی تقسیم‌بندی می‌کنند. که بنابر هدف انتخاب کننده، نوع تقسیم‌بندی نیز می‌تواند متفاوت باشد. درحین انتخاب لعاب باید به این مسئله دقت کرد که بین ضریب انبساط بدنه و لعاب تناسب برقرار باشد. ضمناً ضریب انبساط بدنه از ضریب انبساط لعاب بیشتر باشد.

 

۱-۲تقسیم بندی لعاب ها براساس ترکیب شیمیایی 

 

۱لعاب های سربی

 

الف- لعاب بدون بور

الف. ۱- لعاب سربی ساده 

الف. ۲- لعاب سربی مخلوط 

 

ب) لعاب محتوی برات

 

۲لعاب های بدون سرب

الف) لعابهای براتی

ب) لعابهای بدون بور

ب. ۱- لعاب با مقدار قلیایی بالا (لعابهای قلیایی)

ب. ۲- لعاب با مقدار کمی قلیایی (لعابهای پرسلان)

 

۲-۲تقسیم بندی لعاب ها براساس مقاومت در برابر عوامل شیمیایی

 

الف) لعاب های ضداسید

الف. ۱- لعاب ضداسید معمولی

الف. ۲- لعاب ضداسید متوسط

الف. ۳- لعاب ضداسید ویژه (این نوع لعاب برای بدنه های پرسلانی و بدنه های منیریتی کاربرد دارد)

ب) لعاب های ضد بازی


ج) لعاب های مقاوم در برابر ترکیب شدن (لعاب های ترکیب ناپذیر)

 

۲-۳تقسیم بندی لعاب ها براساس درجه حرارت 

در این تقسیم بندی دمای ذوب مورد توجه است که از این روی این تقسیم بندی لعاب ها را به گروه های زیر تقسیم کرده است:

الف) لعاب های معرق که دمای ذوبی در محدوده ی ۷۸۰-۸۸۰ درجه سانتیگراد دارند.

ب) لعاب های ترانسپارنت با محدوده ی ذوبی ۹۸۰-۱۱۰۰ درجه سانتیگراد

ج) لعاب های اپک با دمای ذوب بین ۱۰۵۰-۱۱۵۰ درجه سانتیگراد

د) لعابهای مات با دمای ذوب بین ۱۰۵۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد

ع) لعاب های پرسلانی با دمای ذوب ۱۱۵۰ تا ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد 

 

۲-۴تقسیم بندی لعاب ها براساس شفافیت و صیقلی بودن

 

۲-۴-۱خاصیت ترانسپارنتی

این خاصیت هنگامی به وجود می آید که نور به راحتی از جسم عبور کند. درمواد ترانسپارنت ضریب شکست خیلی پایین است. این خاصیت یکی از ویژگی های مهم و ذاتی مواد سرامیکی است.

لعاب‌های ترانسپارنت لعاب‌هایی هستند که نور براحتی از آنها عبور می‌کند. این لعاب‌ها برای بدنه‌های ۱۰۰ درصد سفید و بدون رنگ مفید است زیرا کلیه‌ی عیوب بدنه از روی سطح لعاب نمایان است. امروزه استفاده از لعاب‌های ترانسپارنت در کشورهای پیشرفته فراموش شده است.

 

۲-۴-۲–  لعاب‌های اپک

لعاب‌هایی هستند که بر روی قطعات سرامیک زده می‌شوند. که این لعاب‌ها به خاطر کریستالیزه شدنشان، دارای پوشانندگی مناسب و ضریب شکست بالا هستند.

 

۲-۴-۳لعاب‌های مات 

این گروه از لعاب‌ها دارای مقاوت بالایی در برابر عوامل شیمیایی هستند. سختی این لعاب ها نیز بالاست. در ترکیب این لعاب‌ها اکسید زیرکونیوم (zro2) و اکسید آلومینیوم استفاده می‌شود. البته اکسید روی نیز در حدود ۱ تا ۲ درصد به آنها اضافه می‌شود. 

 

۲-۴-۴لعاب‌های پرسلان 

لعاب‌های مورد استفاده در صنعت پرسلان (چینی آلات) به گونه‌ای طراحی می‌گردند که تحمل حرارتی بالایی نداشته باشند. این نوع لعاب‌ها بیشتر از ترکیبات اکسید آلومینیوم، سیلیکات زیرکونیوم، تالک و فلدسپات‌های پتاسیک ساخته شده‌اند. البته در ساخت آنها از رس‌های دانه ریز کروی (مانند بال کلی) نیز استفاده می‌شود. این گونه لعاب‌ها به خاطر مقاومت به سایش بالا، مقاومت به ضربه بالا و استحکام بالای خود به لعاب‌های سالورسالت معروفند.

 

۲-۴-۵لعاب‌های معرق

این نوع لعاب‌ها دارای سختی کم، نرمی زیاد و مقاومت به خوردگی و انحلال بالا دارند.

 

۲-۴-۶لعاب‌های اِنگوب

این نوع لعاب ها بر روی بدنه‌هایی که رنگی هستند پوشانده شده که بعد از آن یک لعاب دیگر بر روی این لعاب اضافه می‌گردد. به این نوع لعاب‌ها، زیرلعاب (engube) نیز می‌گویند. این نوع لعاب حد وسطی میان بدنه و لعاب اصلی است و عیوب بدنه را اصلاح می‌کند.

 

۲-۵تقسیم‌بندی لعاب‌ها براساس روش‌های تولید 

 

الف) لعاب های خام

ب) لعاب های فریتی 

ج) لعاب های تبخیری

 

۲-۵-۱لعاب‌های خام 

با توجه به اسم این لعاب‌ها مشخص می گردد که این گونه لعاب‌ها خام اعمال می‌گردند. در واقع ترکیبات اصلی این لعاب‌ها که شامل مواد اصلی و فرعی می‌گردد، با آب مخلوط شده و با اضافه کردن الکترولیت آسیاب می‌شوند. پس از معین نمودن و تنظیم نمودن عوامل مؤثر لعاب (مانند دانسیته، رئوپوکسی، دیلاتنسی، رسیت و…)، لعاب از آسیاب خارج شده و پس از ۴۸ ساعت ماندگاری در حوضچه‌ها استفاده می‌شود.

مهم‌ترین الکترولیت‌های مورد استفاده در صنعت لعاب‌سازی عبارتند از:

الف) تری پلی فسفات سدیم (t.p.p.Na)

ب) متاسلولز کربوکسید (C.M.C)

ج) تروکالین


انتخاب نوع الکترولیت با توجه به وضعیت لعاب، قیمت الکترولیت و وضعیت بازار فروش الکترولیت صورت می‌گیرد.

 

۲-۵-۲لعاب‌های فریت شده (فریتی)

برای بهبود خواص لعاب‌ها آنها را پیش از اعمال بر بدنه فراوری می‌کنند. به این لعاب فراوری شده لعاب فریتی یا فریت شده می‌گویند. برای فریت کردن لعاب، مواد اولیه‌ی مناسب (با توجه به فرمول لعاب) خردایش می‌گردند و در کوره‌ای دوار ذوب و زنیتر می‌شوند. مذاب حاصله از یکی از سمت‌های کوره‌ی دوار بداخل یک حوضچه‌ی آب ریخته می‌شود. این عمل باعث سرد شدن سریع لعاب می‌گردد. لعاب حاصله خاصیت پلاستیسیته‌ی خود را از دست داده است و برای مهیا نمودن دوغاب لعاب از فریت اولیه باید فریت‌ها را با ۸ تا ۱۰ درصد کائولن و مقداری الکترولیت بداخل آسیاب بریزیم. و پس از خردایش مراحل شبیه به لعاب‌های خام می‌گردد.

نمونه خط تولید لعاب

 

۲-۵-۳لعاب‌های تبخیری

روش تولید این لعاب به گونه‌ای است که لعاب در یک محفظه (کوره) تبخیر می گردد و به خاطر رسیدن به حالت اشباع بر روی سطوح مورد نظر رسوب می‌کند. این نوع روش اعمال لعاب و همچنین فرمول‌بندی در صنعت تولید سرامیک رنگین با پخت فشرده (سفالی فشرده) مصرف دارد و گاهی نیز برای قطعات سرامیکی مورد مصرف در صنعت شیمی به عنوان ظروف نگهداری اسید و و قلیایی‌ها، لوله‌های کانال فاضلاب، ظروف نگهداری اسید، شراب و سایر مواد الکلی به کار گرفته می‌شود. زیرا این لعاب‌ها در مقابل بسیاری از اسیدها و عوامل محیطی کاملاً مقاوم و پایدار هستند. صنعت کاربرد این نوع لعاب‌ها بسیار قدیمی و امروزه نیز دارای اهمیت هستند. همانگونه که گفته شد، این لعاب‌ها مانند سایر انواع لعاب به صورت دوغاب اعمال نمی‌گردد بلکه قبل از پخت بر روی اجسام لایه نشانی می‌گردد.

 

۳روش‌های اعمال لعاب 

الف) روش اسپری کردن 

ب) روش دیسکی

ج) روش بل

د) روش واتر فال (آبشاری)

ع) روش غوطه وری

 

۳-۱روش اسپری کردن 

دراین روش لعاب با استفاده از یک نازل بر روی قطعه اسپری می‌گردد. این روش بسیار حساس بوده و حتی یک فشار هوای محیط نیز می‌تواند پروسه‌ی اسپری کردن را مختل کند. عوامل مؤثر بر این روش عبارتند از:


الف) خواص دوغاب (لعاب) مانند دانسیته، رسیت، ویسکوزیته و یکنواختی

ب) قطر نازل دستگاه اسپری

ج) فشاراعمالی بر دوغاب

ع) فاصله ی پیسولت با سطح قطعه 


برای جلوگیری از تأثیرات مخرب محیطی بر روی عمل اسپری دوغاب معمولاً بخش لعاب‌زنی از بخش‌های دیگر ایزوله می‌گردد و عمل لعاب‌زنی در داخل کابین‌های مخصوصی انجام می‌شود.

 

۳-۲روش دیسکی 

در روش دیسکی یک بخش متحرک دیسکی مانند وجود دارد که قطعه از زیر آن حرکت می‌کند لعاب از سوراخ‌های تعبیه شده بر روی دیسک به روی قطعه قرار می‌گیرد.

 

۳-۳روش بل 

این روش بیشتر در بدنه‌های پرمساحت کاربرد دارد. لعاب‌های اعمالی به این روش معمولاً ویسکوزیته و دانسیته‌ی بالایی دارند. سطح لعاب تولیدی با این روش صیقلی است.

 

۳-۴روش واترفال (آبشاری)

این روش در لعاب‌های با ویسکوزیته و دانسیته‌ی پایین کاربرد دارد. در این روش دوغاب از یک ظرف خارج شده و به صورت آبشاری بر روی قطعه می‌ریزد. این روش برای قطعات با مساحت کم و مسطح مناسب است.

 

۳-۵روش غوطه وری

برای لعاب‌زنی قطعات پیچیده از این روش بهره می‌گیرند. بیسکویت تولیدی وارد حوضچه‌ای از دوغاب شده و لعاب را به خود جذب می‌کند. وان حمام و سرویس های بهداشتی به این روش لعاب زنی می‌شوند.


نمونه ای از قطعه لعاب زده شده به روش غوطه‌وری۴- عیوب بوجود آمده در لعاب‌ها 

عیوب لعاب، خود را یا فوراً پس از پخت یا ابتدا پس از گذشت مدت زمانی که از کوره خارج گردیده است ظاهر می‌کند. در حالت دوم، اغلب نقایصی هستند که بر اثر تغیییراتی مانند انبساط که توسط جذب آب بدنه به مرور زمان حاصل می‌شود، یا تغییراتی دیگر مانند تبدیلات مولکولی و شیشه‌زدایی و… که آنها هم همچنین به مدت زمان زیادی احتیاج دارند.

یکی از مسائل مهم در لعاب،دمای تنش‌زدایی آن است. این دمایی است که در آن درجه شیشه ی تنش دار را با حرارت دادن مجدد (عملیات حرارتی) تنش زدایی و خنثی می‌کنند. در شیشه‌ها می‌توان تنش تشکیل شده را با حرارت دادن مجدد تنش زدایی کرد درحالی که این امکان برای مواد سرامیکی و لعاب‌ها وجود ندارد، ولی می‌توان طبق برنامه‌ای تنظیم شده از قبل در حین سرد کردن مواد سرامیکی این محدوده‌ی حرارت بحرانی را که لعاب منجمد و به بدنه متصل می‌شود تحت کنترل در آورد. در این محدوده حرارتی است که امکان به وجود آمدن تنش در لعاب و در نتیجه ترک می‌باشد.

سازگاری ضریب انبساط حرارتی لعاب و بدنه نیز در پیدایش نقوص و ترک‌ها مؤثرند. در واقع ترک‌ها هنگامی بوجود می‌آیند که یا اختلاف ضریب انبساط‌ها زیاد باشد و یا ضریب انبساط لعاب بزرگتر از ضریب انبساط حرارتی بدنه باشد. بر مبنای مباحث گفته شده مسأله‌ی ضریب انبساط حرارتی بدنه و لعاب یکی از مسائل مهم در لعاب کاری است.

یکی دیگر از مسائل مهم درجه‌ی نرمی ذرات لعاب است. در واقع کوارتز موجود در لعاب باید قبل از مخلوط شدن با سایر عناصر لعاب خوب سایش یابد و سپس با سایر عناصر لعاب نیز سائیده شود. در برخی موارد ترک‌هایی در لعاب پدید آمده که با سایش بیشتر لعاب برطرف گشته است.

بنابر مطالبی که در بالا گفتیم می‌فهمیم که در صورتی که سایش کوارتز بیشترشود، ترک خوردگی لعاب کمتر می‌شود. با افزایش دمای پخت لعاب، ترک خوردگی کمتر می‌شود. البته می‌توان با سایش بیشتر کوارتز موجود در بدنه به مدت ۴۰ تا ۵۰ ساعت، دمای پخت لعاب را کاهش داد.

آسیاب نکردن مواد و یا کم بودن زمان آسیاب کردن مواد (چه در بدنه و چه در لعاب) موجب ایجاد عیوب در لعاب می‌گردد. ضمناً وجود مواد آلی در لعاب، وجود پیریت و سولفاتهای محلول موجب عیوب لعاب می‌گردد.


در ذیل برخی از عیوب بوجود آمده در لعاب بیان شده است:

 

۴-۱ایجاد سوراخ‌های سوزنی شکل 

این سوراخ‌ها،حفره‌های مدوری هستد که از داخل بدنه شروع شده و به طرف بالا حرکت می‌کنند. این سوراخ‌ها بسیار ریز هستند. این سوراخ‌ها لعاب را نیز تحت تأثیر قرار داده و در سطح لعاب ظاهر می‌شوند. این عیب به خاطر وجود هوا در بدنه و یا دوغاب، وجود مواد آلی دربدنه و یا وجود مواد تولید کننده‌ی گاز مانند سولفاتها بوجود می‌آید.

 

۴-۲شره کردن لعاب 

لعاب های رقیق و آنهایی که به آسانی ذوب می شوند معمولاً باعث بوجود آمدن عیب شره کردن می شوند. برای جلوگیری از عمل شره کردن باید خصوصیات لعاب را تغییر داد. یعنی ویژگی های دوغاب را بهبود دهیم تا این عیب برطرف گردد. 

۴-۳جدایش لعاب

اغلب مشاهده می شود که در لعاب های سفید لکه های کوچکی بوجود می آید که حالت تیره ای دارند و در میان لعاب خودنمایی می کنند. این عیب به خاطر تشکیل جدایش در دوغاب پدید آمده است. این عیب با افزوده مقداری الکترولیت به لعاب برطرف می‌شود.

 

۴-۴عدم یکنواختی لعاب

به وجود آمدن عیوبی همچون جمع شدگی، پوسته شدن و لوله شدن لعاب می تواند دلایل مختلفی داشته باشند. لعابکاری بر روی بدنه های با پخت اولیه با لعابی که بیش از حد خاصیت پلاستیکی دارد و یا لعابی که زیاده از حد پودر شده باشد این نقوص را ایجاد می‌کند.

سایش مناسب و یا افزایش درصد کمی بایندر به لعاب می‌تواند این عیب را برطرف کند. به طورکلی این عیب در اثر عدم چسبیدن مناسب لعاب و بدنه حاصل شده است که با اعمال تدابیر بالا می‌توان این عیوب را بر طرف کرد.

 

۴-۵ایجاد ترک و پریدگی 

ترک بوجود آمده در لعاب را می‌توان با افزودن ۳ الی ۱۵ درصد از موادی همچون کربنات کلسیم، ولاستونیت، کربنات منیزیم، دولومیت، اکسیدروی، کوارتز یا کائولن برطرف کرد.

 

۴-۶تبخیر و ماتی لعاب

دلیل اصلی این عیوب اغلب تولید گازهای گوگرد دار است که به ویژه خیلی به آسانی و به صورت پوشش یا قشر نازکی از سولفات تشکیل می‌شود و بر روی سطح لعاب می‌نشیند. از جمله دلایل دیگر ماتی لعاب تغییر ضخامت لعاب در مکان‌های مختلف است که به خاطر بدی لعابکاری و یا پیچیدگی شکل قطعه بوجود می‌آید.

۵مواد اولیه مورد استفاده در صنعت لعاب 

 

یکی ازمسائل مهم در زمینه‌ی ساخت و فرمول‌بندی لعاب، توجه به مواد اولیه‌ی مورد مصرف در این صنعت است. علاوه بر شناخت این مواد، باید تأثیرات آنها بر خواص دوغاب و لعاب حاصله سنجیده شود. شناخت تأثیرات متقابل اکسیدها و مواد اولیه نیز جزء لاینفک لعاب‌سازی است. افزایش درصد ناچیزی از یک اکسید می‌تواند ایجاد عیوب مختلفی در لعاب حاصله کند که این عیوب باعث افت کیفیت محصول تولید و کاهش ارزش افزوده‌ی محصول می‌گردد. مثلاً استفاده از اکسید سدیم و اکسید کلسیم در لعاب اگر چه باعث زود ذوب شدن لعاب می‌گردد ولی از سوی دیگر به خاطر ضریب انبساط حرارتی زیاد این اکسیدها، موجب ایجاد ترک و پریدگی در لعاب می‌شوند. دراین میان اکسید سدیم اثرات نامطلوب بیشتری نسبت به اکسید کلسیم ایجاد می‌کند.

افزودن بیش از حد کلسیم کربنات نیز باعث افزایش میل تبلور لعاب شده که این امر موجب ماتی لعاب می‌شود. مقدار مجاز کلسیم کربنات بین ۰٫۳ تا ۰٫۳۵ مول می‌باشد. از سوی دیگر اضافه نمودن برخی از اکسیدها موجب بهبود خواص و کاهش عیوب لعاب می‌گردد. مثلاً اضافه کردن درصد کمی اکسید استرانسیوم به لعاب باعث کاهش تولید حفره‌های سوزنی شکل و حالت پوسته تخم مرغی می‌شود. برای ایجاد خواص منحصر به فرد در لعاب نیز می‌توان از مواد خاص و با درصد بالا استفاده کرد مثلاً افزودن تالک به لعاب باعث افزایش مقاومت آن نسبت به خوردگی می‌شود. و یا افزودن اکسید آلومینیوم موجب افزایش نقطه ذوب لعاب می‌گردد. آلومین (اکسید آلومینیوم) در کائولن و یاخاک رس چرب وجود دارد. و علاوه بر افزایش نقطه ذوب سبب شناوری بهتر مواد موجود در دوغاب می‌شود. در زیر مهم‌ترین اکسیدهای مصرفی در صنعت لعاب‌سازی را معرفی می‌کنیم. ۵-۱اکسید فسفر  (P2 O5)

این اکسید، روان کننده‌ای شدید است و مقدار کم آن در لعاب گرانروی را کاهش می‌دهد. این ماده به همراه اکسیدهای قلیایی و اکسید آلومینیوم تولید شیشه می‌کند و یک ماده‌ی شبکه ساز محسوب می‌شود. برای ایجاد حالت کدری در لعاب می توان از این اکسید استفاده کرد.

یکی دیگر از ترکیبات فسفر که در صنعت لعاب کاربرد پیدا کرده است، فسفات بور است. فرمول این ماده BPO4 می‌باشد و مصرف آن به طور روز افزون افزایش یافته است.

 

۵-۲اکسید بور  (B2 O3)

اکسید بور یک عامل شیشه ساز است. اکسید بور با تشکیل یک لایه‌ی میانی بین بدنه و لعاب، چسبندگی بدنه و لعاب را افزایش می‌دهد. این ماده به دلیل داشتن ضریب انبساط حرارتی پایین، احتمال تشکیل ترک در لعاب را کاهش می‌دهد و همچنین استحکام مکانیکی و سختی را افزایش می‌دهد. مصرف اکسید بور (برات) تا مقدار ۱۰ درصد (زیر ۱۰ درصد) تنش‌های سطحی را کاهش می‌دهد. اکسید بور به شکل‌های مختلفی به لعاب اضافه می‌گردد. مثلاً کربنات برات  (CaO. B2O3)، برات روی (ZnO. 2B2O3) ، فریت بور (از ذوب کردن برات و اسید بروریک و کوارتز حاصل می شود)۵-۳–  اکسید سیلیس (SiO2

این اکسید یک شبکه ساز است. اکسید سیلیسم مصرفی در صنعت سرامیک (لعاب سازی) باید خلوصی بالا داشته باشد و دارای ناخالصی آهن نباشد زیرا وجود آهن وضعیت رنگ لعاب را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این اکسید به همراه سایر مواد مانند ولاستونیت، تالک، کائولن و فلدسپار نیز وجود دارد.۵-۴اکسید منیزیم (MgO)

این اکسید نیز یک اکسید شبکه ساز است. اضافه نمودن درصد کمی از این اکسید به لعاب باعث افزایش درخشندگی لعاب می گردد. درصد اکسید منیزیم نباید از ۰٫۱ مول بالاتر رود زیرا باعث می‌شود لعاب به کندی ذوب شود. در صورتی که در بدنه‌ی سرامیک آهن وجود داشته باشد، نباید در لعاب اکسید منیزیم بریزیم زیرا موجب کدر و چرک شدن رنگ لعاب می‌گردد.۵-۵اکسید روی  (ZnO)

این اکسید یک اکسید شبکه ساز و تا حدودی دگرگون ساز است. اکسید روی خواص کشسانی لعاب را افزایش داده و دارای ضریب انبساط حرارتی کمی است. از این اکسید غالباً به عنوان ماده‌ی مات کننده در لعاب استفاده می‌شود.۵-۶اکسید زیرکن  (ZrO2)

این اکسید یک اکسید شبکه ساز است. این اکسید مقاومت شیمیایی لعاب را افزایش می‌دهد. یعنی آن را در مقابل عوامل بازی و اسیدی پایدار می‌کند. اکسید زیرکونیوم اثر کدر کنندگی خوبی دارد ولی به سختی ذوب شده و عیب پوسته تخم مرغی ایجاد می‌کند.۵-۷اکسید تیتانیوم  (TiO2)

این اکسید یک اکسید دگرگون ساز است. این اکسید بدلیل ضریب شکست نور بسیار بالا، قادر است حالت تیره کنندگی خوبی ایجاد کند. این اکسید تقلیل دهنده ی ترک در لعاب است و همزمان با آن مقاومت شیمیایی را نیز بهبود می دهد.

 

۵-۸کسید قلع  (SnO2)

این ماده یک اکسید دگرگون ساز است. بهترین ماده‌ی کدرکننده ی لعاب، اکسید قلع است. این اکسید با لعاب با ترکیبات مناسب و همچنین با افزودن مواد دیگری مانند اکسید تیتانیم و…، اثر کدرکنندگی مناسبتری نشان می‌دهد. اکسید قلع خاصیت الاستیکی لعاب را افزوده و مانع از تولید ترک‌های موئین می‌شود.

 

۵-۹اکسید آلومینیوم 

این اکسید در مواقعی شبکه ساز و در مواقع دیگر دگرگون ساز است. این اکسید جزء مواد نسوز است. یک از عامل‌های مهم در لعاب، داشتن شیب ذوبی زیاد است که با افزودن این اکسید این شیب پدید می‌آید و گسترده‌تر می‌شود.۵-۱۰اکسید باریم  (BaO)

در صورتی که پخت لعاب در یک محیط اکسیدی انجام شود، این ماده را می‌توان به جای اکسید سرب (PbO) به کار برد. مقادیر کم این اکسید موجب براقیت لعاب می‌شوند و آن را بهبود می‌دهد ولی اگر درصد این اکسید زیاد باشد، اثر مات کنندگی دارد. این اکسید ماده‌ای سمی است و لعاب‌های حاوی این اکسید نیز سمی‌اند.
اگر چه این اکسید مشکلاتی برای لعاب در حین پخت ایجاد می‌کند، ولی در هر صورت لعاب را سخت کرده و پایداری شیمیایی آن را تغییر می‌دهد.

 

۵-۱۱اکسید استرانسیوم (SrO) 

این ماده به صورت کربنات مصرف می‌شود که به صورت پودری سفید رنگ است. اضافه کردن مقادیر کم این ماده نیز خاصیت زود ذوبی ایجاد می‌کند. این ماده لعاب را از خطر بوجود آمدن حفره‌های سوزنی شکل حفظ می‌کند ولی احتمال بوجود آمدن ترک در این نوع لعاب‌ها افزایش می‌یابد.

 

۵-۱۲اکسید کلسیم 

این ماده نیز اغلب به صورت کربنات مصرف می‌شود. این ماده مانند قلیایی‌ها اثر شبکه‌سازی دارد و پایداری لعاب در برابر اسید را افزایش می‌دهد. افزودن این ماده باعث افزایش سختی لعاب نیز می‌گردد.

 

۵-۱۳اکسید لیتیم (Li2O) 

اکسید لیتیم به طور روزافزون در صنعت سرامیک مورد مصرف قرار داده شده است. درخشندگی لعاب‌های لیتیمی با افزایش مقدار آن نسبت به لعاب‌های بدون آن بیشتر است. علاوه بر کانی‌های طبیعی مانند لپیدولیت، پتالیت و اسپدومن تولید مصنوعی ترکیبات لیتیم‌دار نیز صورت می گیرد از جمله مهمترین ترکیبات لیتیم‌دار مورد مصرف در صنعت سرامیک که به صورت مصنوعی سنتز می‌شوند، می‌توان به ترکیبات زیر اشاره کرد. 
آلومینات لیتیم  (LiAlO2)، لیتیم فلئورید  (LiF)، کربنات لیتیم  (Li2 CO3)، کوبالتیت لیتیم  (LiCoO)، سیلیکات لیتیم  (Li2 SiO3)، تیتانات لیتیم  (Li2 TiO3)، سیلیکات زیرکونیوم لیتیم  (LiO2. ZrO2. SiO2)

 

۵-۱۴اکسید سرب (pbo)

اکسید سرب از گروه اکسیدهای قلیایی است. این ماده به وفور در صنعت سرامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اکسید باعث حلالیت بهتر اکسیدهای رنگی می‌گردد. اما به خاطر اینکه اکثر اکسیدهای سرب سمی هستند، سعی می‌شود حتی الامکان از اکسید سرب بصورت پودر استفاده نشود و بیشتر از فریت شده‌ی آن استفاده می‌شود. ترکیبات سرب‌دار فریت شده سمی نبوده و یا سمیت آنها کمتر است. ولی همواره خطر تبخیر سرب موجود در لعاب وجود دارد. استفاده از ترکیبات سرب مانند اکسید سرب  (PbO)، سرنج (Pb3O4) و کربنات سرب (PbCO3)  باعث بهبود خواص کشسانی لعاب شده و لعاب را نرم و انعطاف‌پذیر می‌کند.

 

درباره ی عمران بندپی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس