معماری
خانه > اخبار شهرستانها > اخبار دماوند > جاذبه‌های طبیعی – توریستی دماوند در یک نگاه

جاذبه‌های طبیعی – توریستی دماوند در یک نگاه

شهرستان دماوند ،منطقه ای سر سبز و خرم است که دارای جاذبه های متعدد طبیعی و تفریحی می باشد.

 • قله دماوند

قله دماوند مرتفع ترین قله سلسله جبال البرز و در ۷۵ کیلومتری شمال شهر تهران با ۵۶۷۱ متر ارتفاع از سطح آبهای آزاد جهان قرار دارد.درجه برودت هوا در قله دماوند در فصل تابستان بین ظهر تا ۴ بعد از ظهر در حدود ۴ درجه زیر صفر است. دامنه قله در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متر یکسره از گل‌های شقایق پوشیده است.

مسیر های برتر در قله دماوند به ترتیب زیر است.

مسیر راه جنوبی:جاده هراز- پلور- رینه

مسیر راه غربی:جاده هراز- پلور- جاده سد لار- دشت ورارو

مسیر راه شمالی:جاده هراز- آبگرم لاریجان- ده نان دل- منطقه چمن- گوسفندسرا

مسیر راه شمال شرقی:جاده هراز-پلور- آبگرم لاریجان- ده گزنک

 • دریاچه تار

موقعیت جغرافیایی منطقه که دریاجه تار در آن واقع است به گونه‌ای می باشد که گرداگرد آنرا با فواصل متفاوت کوه‌هایی در بر گرفته که از سطح دریاچه بین ۵۰ تا ۵۰۰ متر ارتفاع دارد. دریاچه تار در شرق شهر دماوند واقع شده و از دو طریق امکان دسترسی به آن وجود دارد:

۱-از طریق دماوند و از مسیر دامداری هومند آبسرد که حدود ۲۰ کیلومتر طول راه آن می‌باشد.

۲-از طریق جاده‌ای که از راه تهران –فیروزکوه در نقطه ۹۸ کیلومتری آن یعنی دلیچایی منشعب شده  و از روستاهای یهر ، لپشت، مومج، دهنار و هویر عبور کرده و در ۲۸ کیلومتری به دریاچه تار رسیده و از ضلع جنوبی آن عبور کرده و به جاده‌ای که از طریق دماوند به دریاچه منتهی می شود، متصل می‌گردد.

 

 •  غار رود افشان

این غار در ۴۲ کیلومتری جنوب شرقی دماوند در روستای رود افشان واقع شده است و علاقمندان زیادی جهت تفریح و بازدید به این منطقه عزیمت می‌نما یند.

  

 •  چشمه اعلاء

چشمه اعلاء در شمال غربی شهر دماوند و در فاصلنه ۳۵۰۰ متری مرکز شهر، یکی از تفرجگاهها و نقاط دیدنی شهر دماوند به شمار می‌رود. چشمه اعلاء شامل چشمه آب گوارایی است که مظهر آن از زیر صخره سنگی بزرگی می‌باشد. در قدیم آب این چشمه بخشی از مزارع و باغات دماوند را مشروب می‌کرده ولی امروز مورد استفاده کار خانه آب معدنی دماوند است. محل چشمه و اطراف آن پوشیده از درختان بلند و سرسبزی است که مجموعه را تبدیل به فضای مصفایی کرده و جمعیت زیادی را در فصول مختلف سال و بخصوص تعطیلات بخود جلب می‌نماید.

 • چشمه سیاه سنگ

شهرستان دماوند بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی و طبیعی، دارای چشمه‌سارها و رودخانه‌های فراوانی می‌باشد. یکی از چشمه‌های پرآب، چشمه سیاه سنگ است. این چشمه پس از آنکه از دل زمین می‌جوشد، به طرف دره مجاور جاری و در طول مسیر مناظر زیبا و بدیع را پدید آورده است. از جمله این مناظر وجود چند آبشار بزرگ و کوچک است که در طول سال گردشگران زیادی به سوی خود جلب می‌نماید.

این چشمه در روستای زیبای مشاء در شمال غربی شهرستان دماوند واقع شده است.

این منطقه مملو از گیاهان صنعتی و دارویی و گیاهانی همچون علف هفت بند، زرشک، نسترن، شنگ، قیاق، شقایق، علف قناری، علف پشمکی، یولاف، بومادران، گل گاوزبان و گل بنفشه می‌باشد.

متأسفانه به دلیل احداث تونل مشاء و تغییر مسیر آب‌های جاری، آب این چشمه بسیار گِل‌آلود و کدر شده و وجود ماشین‌آلات سنگین در منطقه که به کندن و تراشیدن سنگ‌ها و تپه‌ها مشغول می‌باشند، تا حد زیادی منظره دل‌انگیز این منطقه را مخدوش نموده‌ است.

 • چشمه تیز آب

در شمال شهر دماوند، در دو کیلومتری روستای دشتمزار واقع شده است. آب این چشمه تند و گس است و از آن جهت مداوای امراض پوستی استفاده می شود.

 • چشمه آبعلی هراز

چشمه آب معدنی آبعلی در شمال روستای آبعلی و در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد. آب چشمه آبعلی هراز در کنار بستر رود خانه مبارک آباد از زمین می‌جوشد. در گذشته مظهر چشمه چندین بار تغییر مکان داده است. در حال حاضر آب چشمه با لوله به کارخانه منتقل می‌شود و پس از بسته‌بندی به مصرف شرب می‌رسد. خواص درمانی این آب تسکین درد دستگاه گوارش، کبد، لوزالمعده و روده و برای تنظیم کلسترول و اسید اوریک است. وجود CO2 در آب این چشمه موجب تنظیم دستگاه گوارش و هضم سریع غذا می‌شود.

 • چشمه قلعه دختر

این چشمه در دو کیلومتری شمال غربی جاده تهران – آمل در محل پل دختر بین گردنه امامزاده هاشم و پلور در فاصله ۵۰ کیلومتری تهران قرار دارد. آب چشمه برای بیماریهای دستگاه گوارشی، کبد، لوزالمعده و… مفید است. آب چشمه قلعه دختر از در ارتفاعات منطقه جاری و به سوی جاده و سپس رودخانه سرازیر می‌شود. وجه تسمیه چشمه به خاطر وجود قلعه‌ای به همین نام است.

 •  پیست اسکی آبعلی

این پیست در ۵۰ کیلومتری شهر تهران و در شرق آن قرار دارد. پیست دارای امکانات زیادی نظیر: آموزش اسکی، زمین تنیس، سوارکاری، پرش با کایت، لژخانوادگی، رستوران، امکانات پزشکی و…. است.

پیست آبعلی علاوه بر پیست فدراسیون اسکی دارای چندین پیست خصوصی نیز می‌باشد که عموما دارای امکاناتی مانند؛ بالابر کلنگی، تله کابین، تله اسکی بشقابی و… است.

 • درخت چنار جیلارد

در مرکز محله جیلارد و در مجاورت مسجد جدید الاحداث آن چنار کهنسالی وجود دارد که قدمت آن بیش از ۶۰۰ سال است.

قطر تنه ۳ متر و دارای ۷ شاخه قطور است. این درخت از نظر معنوی نیز مورد توجه اهالی بوده و احترام خاصی را برای آن قائلند.با توجه به سکونت در دوره‌های مختلف و متعدد در حوزه دماوند بسیاری از درختان کهنسال منطقه از ارزش و اعتبار خاصی برخوردار بوده و همواره یادآور خاطرات و افسانه‌های بسیاری هستند.

 • درخت چنار روستای چنار غرب

درخت چنار روستای چنارغرب دارای دو شاخه تنومندی است که به نظر می‌رسد بیش از ۳۰۰ سال عمر داشته باشد و اهالی عقیده دارند در زیر این درخت جنازه دو نوجوان سید که امامزاده بوده‌اند دفن است. در کنار چنار کهنسال زیارتگاه، چشمه آبی گوارا وجود دارد که مورد استفاده اهالی می‌باشد. این درخت دارای بار معنایی بسیار بوده به نوعی که در نزد اهالی منطقه مقدس به شمار می‌رود.

 

 • آبشار گروبار

آبشار گروبار از جمله آبشارهای اطراف دماوند است که در مسیر تنگه گروبار قرار دارد و یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی اطراف پایتخت به شمار می رود. آب این آبشار به رودخانه تار رود می ریزد.آبشار گروبار در موقعیت جغرافیایی استان تهران واقع است. این آبشار در ۵ کیلومتری شرق شهرستان دماوند و محله روح افزا، در دره گروبار قرار دارد. در دره گروبار درختان کهنسال ارس و گردو با قدمت چندین صدساله وجود دارد که قطر هر کدام از آنها به ۱۴ متر می‌رسد.

آبشار گروبار

آبشار گروبار در دماوند یکی از جاذبه های گردشگری این شهر که در منطقه‌ای بسیار بکر واقع شده است.  ارتفاع آبشار در حدود ۲۰ متر و در ارتفاع ۲۲۳۰ متری از سطح دریا در میان تنگه‌ای تنگ با کوه‌های مرتفع قرار گرفته است.
وجود درختان بید و رودخانه ای پرآب, آب و هوای مطبوع و دلپذیری را به این منطقه زیبا داده است. در این منطقه قدیمی سنگ آسیاب و قبرهای متعدد و بازار وجود داشته و در قدیم محل داد و ستد اهالی بوده است که از نظر میراث فرهنگی بسیار حائز اهمیت است. این دره در غرب دریاچه تار واقع است و ادامه این دره به دریاچه تار منتهی می‌گردد.
در این مسیر دو آبشار دیگر با نام‌های آبشار جنگلک و آبشار آینه رود فرح افزا نیز جاری هستند که دیدن آنها می‌تواند لذت بازدید از این مسیر را دو چندان کند.
دسترسی به آبشار از طریق شرق شهرستان دماوند و تنگ گروبار امکان پذیر است. توجه داشته باشید در دره گروبار، دره های فرعی زیادی وجود دارد که عموما جهتی شمالی دارند. آبشار گروبار در سومین دره فرعی به سمت شمال واقع است.
اطراف شهر دماوند کوه‌های متعددی قرار گرفته ازجمله در ضلع شمالی شهر دماوند خط الرأس کوه‌های دوبرار به طول ۷۰ کیلومتر قرار دارد که دارای ۱۴ قله بالای ۴۰۰۰ متری است که هر ساله شاهد انواع برنامه‌های کوهنوردی از گلگشت گرفته تا صعود زمستانی در این منطقه هستیم.
پشت این کوه منطقه مازندران قرار گرفته که در گویش محلی به این کوه «ماز» نیز گفته می‌شود. در شمال غربی دماوند کوه تِل کمر (سرکورک) به ارتفاع ۲۸۰۰ متر قرار دارد. این کوه به پایگاه کوهنوردی برای کوهنوردان قدیمی دماوند تبدیل شده است که از روی قله آن کوه دماوند را از نیمه می‌توان دید.

 

 • اکو کمپ کوهستانی شمالی دماوند

پیشرفته ترین کمپ کوهنوردی کشور و همچنین اقامتگاه بوم گردی در ناندل با حضور مقامات مسئول و افراد سرشناس در حوزه کوهنوردی و گردشگری؛ تحت عنوان مجتمع خدمات اقامتی و کوهنوردی شمالی دماوند، رسما افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرد.
موسسین این مجموعه با همکاری شرکت اسپیلت البرز؛ مجری قدرتمند تورهای کوهنوردی در سراسر جهان، اقامتگاه رفاهی- ورزشی را واقع در روستای ناندل، استان مازندران، شهرستان آمل، بخش لاریجان برای گردشگرانی که با هدف کوهنوردی و طبیعت گردی قله دماوند را انتخاب می کنند احداث نموده و در تاریخ ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۴ با حضور مقامات مسئول و افراد سرشناس در حوزه طبیعت و کوهستان به طور رسمی افتتاح و به جامعه کوهنوردی و عموم مردم میهن عزیزمان معرفی خواهد شد. این مجتمع که با هدف ارائه “خدمات صعود قله دماوند” برای کوهنوردان و گردشگران خارجی و داخلی که مایل به صعودی مطمئن و با امکانات رفاهی در سطح استانداردهای جهانی هستند در دو بخش راه اندازی شده:
۱- اقامتگاه بوم گردی.
۲- اکو کمپ کوهستانی شمالی دماوند پیشرفته.افتتاح اکو کمپ کوهستانی شمالی دماوند

 

اقامتگاه بوم گردی در روستای ناندل:

حفظ و تاکید بر عناصر معماری ناندل، همخوانی بیرونی اقامتگاه با بافت بومی روستا و ایجاد امکانات رفاهی استاندارد در داخل اقامتگاه بوم گردی در ناندل، رویکردهای اصلی این اقامتگاه می باشد.
همچنین این مجموعه شامل سالن غذاخوری، آشپزخانه، حمام و دستشویی به اندازه کافی و همچنین چادرهای استاندارد دو نفره در محوطه ای زیبا برای اقامت گردشگران بوده و ظرفیت پذیرش ۳۰ نفر گردشگر و بیش از ۵ نفر خدمه را دارا می باشد.افتتاح اکو
کمپ کوهستانی کوهنوردی پیشرفته:

گام دوم ایجاد کمپ پیشرفته کوهنوردی در منطقه فریدون تخت در ارتفاع ۴۳۰۰ متری جبهه شمال شرقی قله دماوند است.این کمپ برای علاقه مندان به صعود دماوند، به عنوان اقامتگاه نهایی صعود مورد استفاده قرار می گیرد.
کمپ فریدون تخت، شامل چادرهای آشپزخانه، غذاخوری، توالت و چادرهای اقامتی مجهز دو نفره است. در این کمپ خدمه و آشپز مجرب در طول فصل ساکن می باشد تا به کوهنوردان و راهنمایان کوهنوردی که به منظور صعود قله، در این کمپ پیشرفته اقامت می کنند خدمات حرفه ای ارائه دهند.
از رویکردهای اصلی احداث این کمپ در ارتفاع ۴۳۰۰ متری، خودداری از انجام هرگونه ساخت و ساز دائم، استفاده از چادر های موقت و استاندارد، سرویس جمع آوری و انتقال مرتب زباله ها به پایین کوه و دست نخوردن ترکیب زیست محیطی و بصری منطقه می باشد.
شعار این مجموعه در ایجاد کمپ پیشرفته فریدون تخت، عدم استفاده از حتی یک کاسه سیمان است!افتتاح اکو کمپ کوهستانی شمالی دماوند۵

موسسین مجتمع اکو کمپ کوهستانی شمالی دماوند اعتقاد دارند احداث این مرکز با استاندارد های مد نظر، زمینه ساز موضوعاتی خواهد شد که ارزش به سزایی خواهند داشت:
۱. معرفی قله دماوند به ویژه صعود از مسیرهای جذاب جبهه شمالی و شمال شرقی با امکانات و استاندارد های جهانی به گردشگران خارجی و داخلی.
۲. جلوگیری از یکی از عوامل تخریب محیط زیست دماوند (که ناشی از تمرکز ۹۰ درصدی صعود ها تنها از یک جبهه جنوبی می باشد) همچنین آموزش های مرتبط با حفظ محیط زیست به گردشگران .
۳. حفظ بافت بومی روستاهای اطراف دماوند و معرفی آن ها به گردشگران خارجی و داخلی.
۴. رونق اقتصادی جامعه محلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم

اکو کمپ کوهستانی شمالی دماوند

اکو کمپ کوهستانی شمالی دماوند

اکو کمپ کوهستانی شمالی دماوند

اکو کمپ کوهستانی شمالی دماوند

اکو کمپ کوهستانی شمالی دماوند

اکو کمپ کوهستانی شمالی دماوند

اکو کمپ کوهستانی شمالی دماوند

 
 
 • رصدخانه دماوند
آسمان دماوند یکی از بهترین نقاط برای رصد ستارگان است. بنای رصدخانه دماوند در مساحت ۶۵۰ مترمربع و با تخصیص اعتباری بالغ بر پنج میلیارد و ۶۰۰ هزار ریال احداث شد، مرکز نجوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این شهرستان مشتمل بر شش طبقه است که گالری و ورودی، کلاسهای نجوم، مدیریت و اطاق اساتید، خوابگاه و … دارد.
ایده ساخت این رصد خانه، برای اولین بار در سال ۱۳۷۴به ذهن آقای فضلی- یکی از اهالی دماوند- که هم اکنون مشاور مدیر عامل کانون هستند رسید . این رصد خانه در گذشته منبع آب بزرگی به گنجایش ۲۷۰ متر مربع آب بود که بیش از ۵۰ سال پیش توسط مهندسان روسی برای ذخیره آب در شهرستان دماوند ساخته شده بود.
طراحی و ساخت این بنا ۱۸ سال طول کشیده و هم اکنون، مساحت آن ۶۵۲ متر مربع می باشد. ظاهرا برای این رصد خانه پنج میلیارد و ۶۰۰ هزار ریال خرج شده و این بنا در شش طبقه ساخته شده است که در طبقه اول گالری، طبقه دوم کلاس‏‌های نجوم برای دانش‌‏آموزان و علاقه‏‌مندان به این رشته، طبقه سوم مدیریت و اتاق اساتید، طبقه چهارم خوابگاه و استراحت‏گاه اساتید و منجمان میهمان از سایر شهرستان‏‌ها به ویژه تهران، طبقه پنجم آسمان نما و طبقه ششم رصدخانه با امکان چرخش و بازشو اتومات قرار دارد.
این رصدخانه مجهز به امکاناتی از قبیل تلسکوپ خورشیدی با قابلیت رصد خورشید در طول موج خاصی بدون آسیب زدن به چشم، تلسکوپ شکستی، بازتابی، استوایی و بازتابی نیوتونی و… است که تجهیزات و امکانات پیشرفته این مجموعه موجب شده تا دانشجویان و پژوهشگران بنوانند برای کارهای علمی و پژوهشی خود از مرکز نجوم کودکان و نوجوانان دماوند استفاده کنند.

رصدخانه دماوند

رصدخانه دماوند

رصدخانه دماوند

رصدخانه دماوند

 

 • روستای هویر

روستای هویر در دهستان ابر شیوه در بخش مرکزی شهرستان دماوند در استان تهران می باشد .روستای هویر با مختصات جغرافیایی ۵۲ درجه و ۱۹ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه و ۴۲ دقیقه عرض شمالی در فاصله ۵۰ کیلومتری شرق شهر دماوند و ۱۰۵ کیلومتری تهران قرار دارد. روستای هویر از اطراف به کوه‌های مرتفع منطقه دماوند و صخره‌های سنگی محدود می‌شود. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۲۶۲۰ متر است و اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد. آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان‌ها سرد و برفی است. بنای آرامگاه‌های امامزاده علی‌اکبر (پیر کاجی) و امامزاده شاهزاده حسین نشانگر پیشینه تاریخی این روستاست.
روستای هویر علی‌رغم گستردگی آن از نظر جمعیتی و جغرافیایی، محدود به طوایف زیر که بر اساس ترتیب حروف الفبای فارسی ترتیب بندی‌ شده‌است،می‌باشد.
الف: طایفه آقابابا
ب: طایفه ندر
پ: طایفه رضا
ت: طایفه سلیمان
ث: طایفه گل محمد
ج: طایفه مقصود
چ: طایفه یار محمد
ح :طایفه نوروز
ه) طایفه جان بابا
د) طایفه ذبیح
و . . .
این روستا دارای مکان‌ها و فضاهای گردشی بسیار می‌باشد. روستای «هویر» دماوند در ردیف مناطق نمونه گردشگری استان تهران قرار گرفت.

*دریاچه هویر

یکی از آن‌ها دریاچه هویر می‌باشد که در شرق دریاچه تار قرار دارد، از جاذبه‌های طبیعی ارزشمند روستاست که ماهیگیران برای صید قزل آلا به آنجا می‌روند. سطح دریاچه در فصول سرد سال یخ می‌زند.

*برج انگمار

برج انگمار در بیست کیلومتری روستای هویر در حوالی شاه نشین که به لحاظ قدمت تاریخی و نوع معماری واحد ارزش‌های گردشگری است.

*غار جول دره

جول دره یکی دیگر از غارهای این روستاست که به پالان خر نیز معروف است. این غار در حد فاصل روستای هویر و روستای سربندان و در کنار جاده ارتباطی قدیم این روستا قرار گرفته‌است. این غار در حدود ۹۰ متر طول دارد و مشتمل بر چندین فضای مختلف است.
* مقبره شاهزاده علی‌اکبر (پیر کاجی)

این مقبره که در مسیر روستای هویر به سمت دریاچه هویر در منطقهٔ چنداب قرار گرفته‌است به دلیل دوری از بافت روستا متروک شده و مخروبه‌ای از آن باقی مانده‌است. سفالینه‌هایی در اطراف امامزاده علی اکبر و تپه‌های مجاور آن کشف شده که قدمت تاریخی این روستا را به قرن‌های سوم و چهارم هجری می‌رساند. دو درخت کهنسال خشکیده سرو در اطراف امامزاده وجود دارد که گویا قدمت آن‌ها به ششصد سال پیش می‌رسد.

مقبره شاهزاده علی اکبر، اثر محمدرضا آقابابائی
*کوه قره داغ
قره داغ، یکی از کوه‌های اطراف روستاست که مورد توجه علاقه‌مندان به ورزش‌های کوهنوردی است. این کوه چشم‌انداز بسیار جالب توجه و دیدنی دارد.

* چشمه‌های آب معدنی
از جمله این چشمه‌ها کورچشمه، جواهرچشمه، سپیدکمر، چشمه پیش و چشمه انارچال می‌باشد که از محبوبیت خاصی برخوردار است.

* آبشار عوش کمر
آبشار فصلی هویر از فراز صخره‌ای بلند از بالا دست روستای هویر به پایین سرازیر شده و منظره زیبایی را ایجاد کرده‌است، هر ساله علاقه‌مندان زیادی را به این منطقه می‌کشاند.
آبشار فصلی عوش کمر، اثر مجید اسکندری

* دره جوزلاق
* ورس دار (درخت سرو)
* منطقه چمنزار
* حمام دره
* مقبره شاهزاده حسین (دماوند)

آرامگاه امامزاده حسین (ع) که قدمت آن به قرن‌های ۷ و ۸ هجری قمری می‌رسد از آثار مورد احترام مردم روستاست. این بنا در پلان هشت ضلعی با طاقنماها و گنبدی بر فراز آن‌ها احداث شده‌است. مصالح به کار رفته در بنای این آرامگاه شامل لاشه سنگ و سنگ‌های کف رودخانه با ملات ساروج است و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۶۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

* منطقه قلعه پشت

این قلعه قدیمی بر فراز روستا قراردارد که به نظر می‌رسد قلعه‌ای استراتژیک در جنگ‌های گذشته بوده‌است اما هم‌اکنون آثاری در حد پایه‌های مخروبه قلعه باقی مانده‌است.

روستای هویر

روستای هویر

 

 • مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید اولین مزرعه گردشگری ایران با مدیریت زوج خدابخشی (محبوبه ملکی – علی خدابخشی) می‌باشد.
علی خدابخشی مهندس کشاورزی درشاخه دامپروری  ومحبوبه ملکی کارشناس تربیت بدنی و کارشناس گردشگری ایده تاسیس مزرعه گردشگری را سالها در سر میپروراندند و به علت فعالیت مستمر در حوزه جهانگردی ،زمان لازم را برای اجرای این طرح در اختیار نداشتند .
این زوج ، زمین این مزرعه را در سال ۱۳۸۲ خریداری نموده  وسالها به صورت طرح دامپروی و پرورش گاو وماکیان از آن بهره برداری نموده اند.تا اینکه بعد از سالها تصمیم گرفتند اولین مزرعه گردشگری ایران را با الهام از مناطق مختلف دنیا ، تاسیس نمایند . افتتاح مزرعه گردشگری خورشید در تیرماه ۹۷ صورت گرفت و هم اکنون میزبان طبیعت دوستان میباشد .

آدرس :دماوند، گیلاوند، ۴ کیلومتر به طرف جاده فیروزکوه، جاده شهرک صنعتی شماره ۲، بعد از شهرک صنعتی،سمت راست جاده، خروجی روستای محمودیه، مزرعه گردشگری خورشید (۲ کیلومترآخرجاده خاکی می‌باشد)

ساعات بازدید:۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر

شماره تماس :۰۲۱۷۷۳۷۶۵۴۹


تراکتورسواری

گردشگران میتوانند سوار بر واگن تراکتور به نام دلیجان ، اطراف مزرعه را سیاحت کنند و در ایستگاه آخر تراکتور سواری ،لحظات خوشی را در باغ دره خورشید سپری نمایند، همچنین در صورت تمایل میتوانند کار با تراکتور را تجربه کنند

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

کندوی عسل شیشه ای – استخر گاومیشها

دیدن فعالیت زنبورهای عسل از پشت کندوی شیشه ای  از جذاب ترین قسمتهای مزرعه میباشد ،گردشگران میتوانند پروسه تولید عسل ونیز رابطه نزدیک زنبورها را باهم تماشا کنند.
از امکانات دیگر مزرعه خورشید در فصل گرم سال ،دیدار گاومیشهای بازیگوش وشناگر میباشد .گاومیش علاقه فراوانی به آب تنی در استخر و تالاب و رودخانه ها دارد. جثه گاومیش بزگتر از گاو میباشد اما خلق وخویی مهربانتر و سازش پذیرتر از گاو دارد.

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

ماهی‌گیری

تعداد ۲ هزار ماهی کپور در استخر مزرعه در حال زندگی و زاد و ولد می‌باشند.گردشگران میتوانند ، تجربه آرامش‌بخش ماهی‌گیری را از استخر پرورش ماهی داشته باشند وهمچنین برای ناهار ، ماهی کبابی که خودشان صید نموده اند را نوش جان کنند.

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

پل معلق کابلی

طولانی‌ترین پل معلق کابلی مرکز ایران طول این پل ۱۶۰ متر و ارتفاع آن ۴۵متر می‌باشد و چشم‌انداز زیبای پل به قله دماوند، زیبایی آن را دو چندان کرده است.

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

شیردوشی

گردشگران می‌توانند، تجربه منحصر به فرد شیردوشی از گاو شیری مزرعه خورشید را داشته باشند.

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

الاغ سواری

این فعالیت بسیار شادی بخش، در سال‌های اخیر در کشورهایی مانند یونان به عنوان یکی از جذابیت های گردشگری است که اشخصاص  را با شیوه حمل ونقل توسط چهارپایان در سال‌های دور، آشنا می‌کند وعلاوه بر شادی بخش بودن، می‌تواند ارتباط نزدیکی بین گردشگر وحیوانات اهلی برقرار کند. در مزرعه خورشید تعداد ۱۵ راس الاغ زندگی می‌کنند که ۵ راس آنها در حال حاضر باردار می‌باشند و تا بعد از زایمان‌شان، جهت سواری از آنها استفاده نمی‌شود.لازم به ذکر است که دوره بارداری الاغ ۳۶۰ روز میباشد .

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

سوار برحیوانات مجازی مزرعه

سوار شدن بر مجسمه‌های غول پیکر گاو وگوسفند وخروس در مزرعه خورشید.

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

هرم خورشید و الاکلنگ چوبی

بازی با این الاکلنگ نشان می‌دهد که وزن شما چقدر در مقابل طرف مقابل‌تان کمتر یا بیشتر است. الگوی این الاکلنگ از باغ گل ککنهف هلند برداشته شده که یکی از پربازدیدترین قسمت‌های مزرعه می‌باشد.

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

حوضچه‌های بازی کودک

حوضچه های کودک ،محلی شاد وخنک و وپر انرژی برای کودکان در مزرعه در فصل تابستان میباشند.

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

پرندگان مزرعه

پرورش شترمرغ ، مرغ و خروس، اردک وغار ،بوقلمون ومرغ وخروس شاخدار در مزرعه خورشید  انجام میشود

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

رستوران و سالن اجتماعات

رستوران مزرعه خورشید با سرویس سرو صبحانه وناهار بوفه ؛با نمایی شیشه ای سربسته و فضای روباز فرحبخش ،آماده ارائه محصولات لبنی وتولیدی مزرعه مانند بستنی ،شیر،بادام،ماست،ماست چکیده وعسل میباشد .
سالن اجتماعات مزرعه خورشید با تزئیناتی از پوشش و لباس محلی نقاط مختلف ایران  و با چیدمان تخت‌های سنتی و سیستم خنک کننده وگرم کننده، فضایی دلچسب را برای استراحت و یا مراسم وگردهمایی های گردشگران فراهم نموده است.

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

فرغون سواری

گردشگران در همه گروه‌های سنی می‌توانند فعالیت شاد و جذاب فرغون سواری را در مزرعه تجربه کنند.

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

ماسه‌بازی

بازی با شن وماسه باعث رشد خلاقیت و تصویر سازی ذهنی کودکان شما میشود ، شما نیز با قدم نهادن در ماسه های مزرعه ،آرامش خاصی را تجربه خواهید کرد.

مزرعه گردشگری خورشید

مزرعه گردشگری خورشید

حیوانات مزرعه خورشید

در مزرعه خورشید حیوانات اهلی متنوعی برای تولیدات دامی وهمچنین برای آشنایی بیشتر گردشگران پرورش داده میشود.گاو و گاومیش ، خر و الاغ ،بز وبزغاله ،گوسفند وبره و زنبور عسل از اعضای خانواده حیوانات مزرعه خورشید میباشند.

 

مزرعه گردشگری خورشید

 

 • بالن سواری در دماوند

پرواز با بالن هوای گرم یک سفر اکتشافی واقعی ست و به همان اندازه شما در هر زمان و یا هر جایی که پرواز کنید یک تجربه فراموش نشدنی را بدست خواهید آورد. وقتی با بالن پرواز می کنید با یک خلبان با تجربه همراه خواهید بود که پرواز عالی برای شما رقم خواهد زد و شما را در طول پرواز راهنمایی می کند.

فضای اطراف و طبیعت بکر آنچنان شما را متحیر خواهد ساخت که متوجه گذر زمان نمیشوید و این را بدانید همه ی آن چیزی که شما نیاز دارید؛ میل و اشتیاق به ماجراجویی ست!
اکتشاف دایمی …؟

ماهیت بالن هوای گرم به این معنی ست که شما دو پرواز به یک شکل نخواهید داشت، بنابراین جایی که شما پرواز می کنید و یا چیزهایی که خواهید دید چه تپه ها باشند یا دشت ها ویا حتی درختان، کاملاً بستگی به وزش باد دارد و همه چیز نوست حتی جهت حرکت شما در آسمان. اما چیزی که مسلم است این است که شما تا سالها بعد همیشه برای این ماجراجویی حرف های زیادی برای گرفتن خواهید داشت وعکس هایتان به یادگار خواهند ماند.

برنامه پرواز

چیزهایی که شما پیش رو خواهید داشت :

ثبت نام مسافران تا ۵ نفر
جلسه آزمایشی کامل
سرو کردن صبحانه برای شما و آماده فیلمبرداری و عکسبرداری
آماده سازی بالن توسط تیم متخصص برای پرواز
۴۵ الی ۶۰ دقیقه پرواز با بالن آبا
جمع آوری بالن توسط تیم متخصص آبا
برپا کردن میز پذیرایی همراه کیک و نوشیدنی
برپایی جشن برای مسافرین
برگشت مسافرین با ماشین آفرود به مکان اولیه پرواز بالن

آبسرد یکی از شهرهای خوش آب و هوای استان تهران در کشور پهناور ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان دماوند در فاصله ۶۵ کیلومتری شهر تهران و در فاصله ۵ کیلومتری جنوب جاده هراز و میان دو شهر دماوند و فیروزکوه قرار دارد.

سرزمین دماوند به واسطه کوه دماوند در تاریخ روایی ایران به حوزه اسطوره تعلق یافته است . بدین ترتیب کوه مقدس و مینوی دماوند که صحنه ی شماری از رویدادهای اساطیری و افسانه ای است به یکباره آیین و اسطوره و تاریخ را در می نوردد و خود مبدل به نمادی یگانه می شود و شهرت و آوازه خود را به سرزمینی می دهد که از لحاظ داشتن آب و هوای خوب زمین حاصلخیز و موقعیت عالی سوق الجیشی و نظامی بین مازندران و فلات مرکزی در طول تاریخ اهمیت بسیاری یافته است.

وجود منابع غنی آبهای زیر زمینی و صدها نهر و چشمه های گوارای آب شیرین و رودخانه دایمی دلیچای و تار رود، دریاچه تاروهویر، چشمه معدنی تیزآب، آب معدنی دماوند، آب معدنی چشمه اعلاء در سطح حوزه دماوند، موجب رونق روز افزون کشاورزی و گسترش باغات میوه هایی نظیر سیب، گلابی، گیلاس، آلبالو و … و محصولاتی نظیر سیب زمینی، گندم ، جو ، لوبیا و انواع سیفی جات و پرورش گل شده است و علاوه بر موارد یاد شده پرورش زنبور عسل و پرداختن به امور دامداری از مشاغل رایج متداول و پر رونق در میان مردمان این نواحی بشمار می رود .همچنین وجود ییلاقات سرسبز و خوش آب و هوا ،دره های زیبا و دلفریب، قلل سفید دامن سبز، دشتهای غرق لاله میان کوهها ،چشمه های گوارای آب معدنی ،زمینهای حاصلخیز، هوای پاک و لطیف و حیاتبخش و وجود باغاتی با شاخه های درهم تنیده و پر میوه و سایه های بهم پیوسته و نهرهای روان همگی شرایطی را در این اقلیم فراهم آورده که آنرا به سرزمینی استثنایی و رویایی تبدیل کرده است که همیشه بعنوان اولین حوزه تفرجگاهی استان تهران محسوب شده است.

جاذبه های ورزشی آن نیز از قبیل پیست اسکی آبعلی و تله کابین، ارتفاعات امامزاده هاشم، که برای پرواز کایت و چتربازی بسیار مناسب است و هر ساله تعداد زیادی از توریستهای خارجی و داخلی را جذب خود می نماید.

آب و هوای کوهستانی، سکوت و آرامش کامل، زیبایی باغ ها و درختان که در هر فصل طنازی خاص خود را دارد. یکی از آرزوهای شهرنشینان می باشد که می توانند با حداقل هزینه، نسبت به مکان هــــای دیگر در داخل یا خارج از کشور به آن دست پیدا نمایند.

صدای پرندگان، نسیم هوای کوهستانی در سحر، منظره کوه های به فلک کشیده، چون کوه دماوند، هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید. این منطقه جذابیت خاصی برای توریست ها و ایرانیان مقیم خارج از کشور خصوصا کشورهای حوزه خلیج فارس می تواند داشته باشد.

پرواز در سپیده دم صبح

در حال شروع شدن به آرامی به مانند خورشید بالا می روید و به آرامی بر فراز دشت زیبا و باشکوه ، عظمت دماوند ، شناور در آسمان ، پیش خواهید رفت ، سپیده دم صبح را نظاره گر خواهید بود

ماجراجویی با بالن آنا !؟

صبح زود هنگامی که خواب ناز را ترک نموده اید ، این است که هنوز هوا تاریک ، شما ممکن است خوش شانس باشید برای دیدن پرندگان با ارتفاع پرواز آنها ، خلبان را ملاقات کرده ، شاهد آماده سازی بالن ، برای سفری هیجانی ، متفاوت و ماندگارخواهید بود و آماده برای فیلم برداری با پرتاب بادبادک از ارتفاعات بلند

چه اتفاقاتی در سایت پرواز خواهد افتاد !؟

در ابتدای ورود به سایت صبحانه و آبمیوه را میل نموده و آماده برای پروازی خاطره انگیز می شوید ! لحظه لحظه ، برای پرواز با بالن آماده و قلب تپنده شما شروع به زدن می کند ، کم کم با بالن در آسمان ارتفاع گرفته تا به خورشید نزدیک و نزدیکتر شوید تا بادبادک خود را در هوا شناور کنید در هر جهتی که باد می وزد ، نظاره گر منطقه زیبا و شگفت انگیز ، سر سبز دماوند ، کوه سر به فلک کشیده آن خواهید بود ، این یک ماجراجویی برای شماست در حالی که بر فراز آسمان اید ، از ارتفاعات ، منطقه زیر پایی خود را نظاره گرید ، می دانید که سفر با بالن را شروع کرده اید و ما نمی دانیم که در کدام منطقه یا محله همچنان که در جهت و نسیم باد شناور هستید فرود خواهید آمد ، این یکی از بهترین لذتهای سفر با بالن در دنیا می باشد ، خلبان در صورت عالی بودن وضعیت جوی هوا به ارتفاعات بالاتر خواهد رفت ، شما لایه لایه های هوا را لمس می کنید ، و با بالن به حرکت خود در مسیر باد ادامه می دهید ، بادبادک ها را در مسیر و جهت وزش باد رها کرده ، در حالی که درون بسکت بالن در ارتفاعات هستید ، منطقه شگفت انگیز دماوند ، را به زیبایی رصد خواهید نمود ، آسمان بی همتا را ، نظاره گر می شوید ، در انتهای سفر پرواز با بالن ، فرودی غیر قابل پیش بینی را تجربه می کنید و سفر را با هیجان و خاطره ی ماندگار و متفاوت به پایان می رسانید ما برای برای شما میز شامپاین و کیک آماده ، سرو کرده و در انتها جشنی را برپا می کنیم ،

هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند، هیچ کدام از پرواز ها همیشه همان مکان و سیاحت اکتشافی در دماوند خواهد بود
بالن سواری در دماوند

بالن سواری در دماوند

بالن سواری در دماوند

بالن سواری در دماوند

 

 • برج شیخ شبلی

برج شبلی در منتهی‌الیه قسمت شرقی شهر دماوند به شکل یک بنای منفرد روی تپه‌ای واقع شده و باغ‌های سبز آن را احاطه کرده‌اند

این برج از آثار قرون ۴ و ۵ قمری و از دوران سلجوقی است و در فهرست آثار ملی با شماره ۹۲۰ و در سال ۱۳۵۱ به ثبت رسیده است.

برج شبلی ابتدا بصورت ۸ ضلعی ساخته شد ولی در دوران بعدی آجرکاری به سبک سلجوقیان روی آن انجام شده است.

این بنای تاریخی ارزشمند که تقریباً ۱۰ متر ارتفاع دارد، یک برج آرامگاهی آجری ۸ ضلعی با پشتیبان‌های مدور در گوشه‌های آن است.

بدنه برج، گره چینی و تزیینات آجری زیبایی دارد و گنبد آن که مخروطی شکل و ۸ ترک است با زاویه تند به طرف رأس متمایل می‌شود.
برج شیخ شبلی

نمای قسمت بالای سردر، شامل ۲ طاقچه افقی با زیر طاق مقرنس‌کاری شده و یک فضای چهارگوش افقی در بالای آن است که به احتمال، محل قرارگیری کتیبه بوده است.

بالای این قسمت صفحه مربع شکلی قرار دارد که با آجرچینی مرکب از ۴ ستاره پر شده است. اتاق آرامگاه مدور و سردابه‌های ۴ گوش با طاق هلالی شکل، جلوه خاصی به این اثر بخشیده است.

این برج را می توان با بناهای عصر سامانی در بخارا مقایسه کرد و قدمت آن را به بیش از قرن پنجم هجری نسبت داد.

مقبره شیخ شبلی در منتهی‌الیه قسمت شرقی شهر دماوند استان تهران، به شکل یک برج منفرد بر روی تپه‌ای واقع و به وسیله باغ‌های سبز پیرامون آن احاطه شده است.
این برج ابتدا به صورت هشت‌ضلعی و به ارتفاع ۱۰ متر بنا شد و در دوره‌های بعدی، آجرکاری به سبک سلجوقیان روی آن صورت گرفت. بدنه برج، گره‌چینی و تزئینات آجری زیبایی دارد و گنبد مخروطی شکل آن، دارای ۸ تَرک است که با زاویه تند به طرف رأس متمایل می‌شود.

ابوبکر دولف بن ججدر شبلی، در سال ۲۴۷ هجری قمری در شهر سامرا به دنیا آمد. شبلی در دوران جوانی به واسطه اشتغال پدر و دایی‌اش در درگاه خلفای عباسی، به مقامات سیاسی بالا دست یافت و از طرف حاکمان طبرستان، به حکمرانی دماوند منصوب شد. شیخ شبلی در دوران حکومت خود در دماوند، به گسترش عدالت، امنیت و رفاه پرداخت از همین رو پس از وفاتش در بغداد، مردم دماوند به پاس خدمات عادلانه او و به یاد ایامی که زیر سایه حکومت او زندگی خوبی را گذرانده بودند، بنای یادبودی را به نام او برپا نمودند.

مقبره شیخ شبلی

 

مقبره شیخ شبلی

 

 

 

 

درباره ی عمران بندپی

همچنین ببینید

زیرساخت‌های گردشگری دماوند با کمبود مواجه است/ طرح جامع گردشگری در دماوند تدوین شود

فرماندار شهرستان دماوند با بیان اینکه این شهرستان در بخش زیرساخت‌های گردشگری با کمبود مواجه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس